Google Türkiye Rusya Vizelerinde Mikro Vize'yi Tercih Etti

 

Dünyanın en büyük arama motoru Google, Türkiye Genel Müdürü ve Değerli Mühendislerine alınan Rusya Vizeleri için Mikro Vize'yi tercih etti. Google Türkiye Genel Müdürü ve Değerli Mühendislerinin Rusya vizeleri Mikro Vize tarafından alınmıştır. Mikro Vize'ye bu büyük onur ve güveni verdiği için teşekkür ediyoruz. 

Google Türkiye

Web: www.google.com.tr

HAKKINDA

Google

Google dünyanın en büyük arama motorlarından birinin ve geliştiricisi olan şirketin adıdır. 

Stanford'da doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin, Google'ı 1998'de 25 milyon dolar yasal sermayeyle kurdu. Şirketin GooglePlex denen merkez ofisi Kaliforniya'da bulunur ve tüm dünyada 5,000 civarında kişi çalıştırır. Şirketin sermaye ortakları, Kleiner Perkins Caufield & Byers ve Sequoia Capital'ı kapsıyor. Şirket ayrıca, içerik sağlayıcı firmalara özel web arama çözümleri de sunuyor.

Google'ın Teknolojisi

Google'ın arama teknolojisi ve kullanıcı arabirim tasarımı Google'ı günümüzün ilk-nesil arama motorlarından farklı kılar. Sadece anahtar kelime veya meta arama teknolojisi kullanmak yerine, Google en önemli sonuçları ilk getiren, gelişmiş PageRank™ teknolojisine dayanır. 

PageRank ağ sayfalarının önemini nesnel bir ölçeğe uyarlar; bu 500 milyon değişken ve 2 milyar terimden oluşan bir denklemin çözülmesiyle hesaplanır. PageRank ağın çok sayıda bağlantılı yapısını düzenleyici bir araç olarak kullanır. Doğal olarak, Google, Sayfa A'dan Sayfa B'ye kurulmuş her bağlantıyı, Sayfa A'dan Sayfa B'ye bir "oy" olarak yorumlar. Google bir sayfanın önemini aldığı oylarla belirler. Google ayrıca oyu veren sayfayı da inceler. 

Google'ın komplike ve otomatikleştirilmiş arama metodları, insan müdahalesine engel olur. Diğer arama motorlarından farklı olarak; Google, hiç kimsenin daha yüksek listeleme yapamayacağı ve ticari amaçla sonuçları değiştiremeyeceği bir şekilde yapılandırılmıştır.

Yönetim Takımı

Dr. Eric E. Schmidt, Yönetici ve Genel Müdür Larry Page, İkinci Kurucu & Başkan, Ürünler Bölümü Sergey Brin, İkinci Kurucu & Başkan, Teknoloji Bölümü Omid Kordestani, Başkan Yardımcısı, Ticari Geliştirme & Satışlar Bölümü Wayne Rosing, Mühendislik Bölümü Başkan Yardımcısı Cindy McCaffrey, Başkan Yardımcısı, Kurumsal İletişim Bölümü Joan Braddi, Başkan Yardımcısı, Arama Servisleri Bölümü Tim Armstrong, Başkan Yardımcısı, Reklam Satış Bölümü Urs Hölzle, Google Üyesi Craig Silverstein, Teknoloji Bölümü Yöneticisi

Google'ın Anlamı

Google, "googol" sözcüğünün üzerinde oynanılmasıyla ortaya çıkmıştır. Edward Kasner adındaki Amerikalı matematikçinin yeğeni Milton Sorotta tarafından üretilmiş olan "googol" sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle (yani, 10100) oluşan rakamı belirten matematiksel bir terimdir. Google'ın bu terimi kullanması, şirketin web'deki ve dünyadaki bilgi selini organize etme misyonunu yansıtır.

Google'ın Hikayesi

Google’ın ismi yanlışlıkla Google oldu. Aslında Sergey Brin ve larry Page’in koymaya çalıştığı isim 1 ve yanında 100 adet 0 ile oluşturulan Googol sayısıydı.

Google’ın aldığı ilk yatırım, 100 bin dolarlık bir çekti. Çeki yazan Sun Microsystems’ın kurucularından Andy Bechtolsheim, çeki “Google Inc” adına yazmıştı. Fakat o sırada Google diye bir şirket yoktu. Çek Larry Page’in masasında 2 hafta yattıktan sonra, Sergey ve larry Google’ı şirketleştirdi.

“Kendimi şanslı hissediyorum” tuşunun aslında hiç kullanılmadığının Google da farkında. Fakat o tuş kaldırıldığında sayfanın kullanıcılar için daha rahatsız olduğu sonucuna vardıkları için, sayfada tutmaya devam ediyorlar.

Google’ın logosu ve arama kutusu 2001 yılına kadar ortada değildi.

Google arama motoru tarihinin en büyük atlamasını “Bunu mu demek istediniz?” şeklinde gördüğümüz yazma kontrolünü devreye soktuğunda yaşadı. Servisi kullananların sayısı ikiye katlandı.

Google servislerinin çoğunu ve anasayfasını 88 farklı dilde kullanabilirsiniz.

1998 yılında Susan Wojcicki evinin garajını ayda 1700 dolara Sergey Brin ve Larry Page adından 2 öğrenciye kiraladı. Tahmin edebileceğiniz gibi bu hayatının en iyi kararıydı. Bu sayede Google’da yönetici pozisyonunda bir iş aldı. Ev daha sonra Google tarafından satın alınarak bir nevi müzeye dönüştürüldü. Fakat ilgi çok fazla olunca Google adresi gizledi.