Migrasyon Kartı Nasıl Doldurulur

 

Migrasyon Kartı Hakkında

Rusya Federasyonu’na girislerde yabancılara migrasyon kartları  verilmektedir, bu migrasyon kartlari , hava ulasimi, deniz ulasimi , demiryollari ulasimi ve kara ulasimi ile gelenlere Rusya’ya girdikleri noktalarda verilir.

Rusya Federasyonu’na giris yapan yabancilar migrasyon kartlarini pasaport kontrolunden once doldururlar ya da pasaport kontrollerinde gorevli memur migrasyon kartini doldurur.

Rusya Federasyonu’na gelen yabanci,  bizzat,  A ve B seklinde , giris ve cikis  olarak iki  kisimdan olusan migrasyon kartini duzeltme yapmadan, cizmeden,okunakli bir sekilde tukenmez kalem ile doldurmalidir. Son zamanlarda havaalanlarinda pasaport kontrollerinde gorevli memur tarafindan doldurulup yabancilara migrasyon karti verilmektedir. 

Rusya’ya giris yapan yabanci Rusca bilmiyorsa, latince alfabe ile migrasyon kartini doldurabilir.

Yasi ne olursa olsun her yabanci icin  migrasyon karti doldurulmalidir.

Migrasyon kartinin uzerine  RusyaFederasyonu’na giris tarihi mutlaka pasaport konrtolunde vurulmalidir.

Iki kisimdan olusan migrasyon kartininRusya Federasyonu’na  giris kismi (A kuponu )lpasaport kontrolunde kalir, Rusya Federasyonu’ndan cikis kismi (B talonu ) yabanciya verilir.

Rusya Federayonu’ndan cikis kismi (B talonu ) yabancinin Rusya’da bulundugu sure boyunca saklanmali ve yabanci Rusya’dan cikarken pasaport kontrolunde bu talonu iade etmelidir.

Yabanci migrasyon kartini kaybederse  3  gun icerisinde UFMS’e muracaat edip, dublikat migrasyon kartini almalidir.

Migrasyon Kartı Nasıl Doldurulur

Rusya’ya girişinizde, Migrasyon Kartı olarak adlandırılan aşagıda da örneğini göreceğiniz formun doğru doldurulması çok önemlidir. Rusya vizesine sahip olmanız Rusya’ya kesin giriş yapabiceğiniz anlamına gelmez, aldığınız Rusya Vizesi ne amaçla verildi ise o amaçla geldiğinizi formda ya da sorulduğunda doğru olarak belirtmelisiniz.

Rusya’ya girişinizde doldurmak zorunda olduğunuz Migrasyon Kart’ı genelde Rusça olarak basılmakta ancak son günlerde Rusça-İngilizce’lerine de rastlanmaktadır. Rusya Migrasyon Kart’larını uçakta hosteslerden ya da  pasaport kontrolunden önceki  salonda bulunan masalarda temin edebilir ve bulabilirsiniz. Hosteste  ya da salonda yok ise pasaport kontrolündeki görevli doldurulmuş olarak size verecektir demekki.

Örnek Migrasyon Kart’ı en son kullanılandır. Farklı olan ile de karşılaşabilirsiniz, dikkat !!!!!!.

Pasaport kontrolünde Migrasyon Kart’ınızın üzerine giriş tarihinizi ve girdiğiniz havaalanının adını yazan mühür vurulur, çok çok nadir de olsa mühür vurmayı unutabilirler, pasaport kontrolünden pasaportunuzu alır almaz bunu kontrol ediniz.

Çok Önemli, Mutlaka okuyunuz. Sorularınız için kontak kurunuz.


1-) Soyadınız  
2-) Adınız  
3-) Birşey yazılmayacak 
4-) Doğum tarihi   gün , ay, yıl olarak 
5-) Erkekler Муж, bayanlar Жeн seçeneğini işaretleyecekler. 
6-) Pasaport Seri numaranız. Örnekde görüldüğü gibi
7-) Uyruğunuz. TÜRK ya da TURKISH . 
8-) Ziyaret sebebiniz. Hangisi ise onu belirtiniz.. Sebeplerden hangisini seçeceksiniz ; 
9-) Görevli geldiyseniz. Genelde gri pasaport ile gelenler Yani vizelerinde “Служебный визит” yazanlar işaretleyecekler.
10-) Ticari vize. Fuarlara veya ticari görüşmelere geliyorsanız.. Yani vizelerinde “Коммерческий визит” ya da “ Деловая” yazanlar işaretleyecekler.
11-) Okumak için geliyorsanız... Yani vizelerinde “Учеба” yazanlar işaretleyecekler.
12-) Özel vize. Bir şahıs sizi davet etti ise  burayı işaretleyebilirsiniz Yani vizelerinde “Частный визит” yazanlar işaretleyecekler.
13-) Turistik amaçla geliyorsanız... Yani vizesiz gelişlerde  “ Туризм” yazanlar işaretleyecekler.
14-) Çalışmak için gelenler. Çalışmak için geldiyseniz ama firmanız ticari vize ile getirdiyse MUTLAKA ticari vizeyi işaretleyiniz... Teknik yazılı ise vizenizde burayı işaretleyebilirsiniz  Yani vizelerinde “ Работа” , “ Работа по найму “ ya da “Техобслуживания” yazanlar işaretleyecekler.
15-) Transit... Başka yere gitmek için Moskova’da kısa süreli kalmak zorunda kalanlar içindir. 
16-) Sizi davet eden firma, şahıs ya da kuruluşun adı. Örneğin   OOO “SKYCON“
17-) Kalma süreniz.
18-) Giriş yaptığınız tarih
19-) Vizenizin bitiş tarihi 
20-) İmzanız
21-) Resmi makam dolduracak boş bırakınız