Rusya Oturum İzni

 

Rusya’da geçici ikamet izni veya ikamet izni bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, her tip pasaport ile ülkeye vizesiz olarak girebilmektedir.  Rusya’ya öğrenim görme, çalışma, oturum gibi amaçlarla seyahat edecekler uzun süreli Rusya vizesi başvurusu yapmalıdır. Rusya Konsolosluğu eğitim izni  ve çalışma izni gibi uzun süreli konaklama gerektiren vizeler Rusya Konsolosluğu ve Rusya Büyükelçiliği tarafından 90 gün kalış süreli ve çok girişli olarak sunulmaktadır. 

Öğrenci vizesi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına, diğer ülke vatandaşlarına ve vatandaşlığı olmayan vatandaşlara Rusya eğitim kurumunun müracaatı ile Rusya Federasyonu kanunlarına uygun olarak Rusya Federasyonu Federal Göç Şubesince (FMS Rossii) tarafından düzenlenen davetiyeye veya Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı (MID Rossii) tarafından alınan karara dayanılarak Rusya Federasyonuna eğitim görmek amacıyla giriş yapmak için verilir. 
Eğitim vizesi 90 gün süreli bir girişli veya iki girişli verilir. Sonraki vize süresi uzatımı, bir sonraki her bir uzatım için 1 yılı geçmeyecek şekilde, Rusya Federasyonu kanunlarına uygun olarak imzalanan eğitim anlaşması süresi içerisinde, çok girişli vize verilmek suretiyle, yabancı vatandaşın ikamet ettiği ve kayıt edildiği Rusya Federal Göç Şubesince yapılır.